19th Annual Upstate New York Cross Country Series
Sunday, October 26, 2008
Ithaca College
53 degrees, sunny & breezy---6 kilometers
WOMEN'S RESULTS
1 OW-1 Katie Danner-Aldridge 34 Genesee Valley Harriers 23:58.5
2 OW-2 Judy Johnson 31 Genesee Valley Harriers 24:16.3
3 OW-3 Elizabeth Schultz 28 Greater Buffalo TC 25:07.3
4 Trisha Byler 24 Brockport Distance Prjoject 25:20.3
5 Vanessa Martell 25 Brockport Distance Prjoject 25:23.1
6 Karen Blodgett 31 Brockport Distance Project 26:09.6
7 OW-4 Christina Bruner-Sonsire 32 Finger Lakes 26:11.3
8 OW-5 Rebecca Bader 31 Syracuse Track Club 26:30.8
9 Lynann Lorenz 28 Apalachian 26:34.2
10 MW-1 Gillian Sharp 47 Finger Lakes Runners Club 26:37.4
11 OW-6 Jennifer Malik 29 Genesee Valley Harriers 26:52.6
12 VW-1 Suzanne Myette 51 Finger Lakes Runners Club 26:57.1
13 OW-7 Katie DeRusso 23 Genesee Valley Harriers 27:06.1
14 MW-2 Amy Fakterowitz 40 Checkers AC 27:13.9
15 MW-3 Brenda Spillman 40 Checkers AC 27:44.3
16 OW-8 Mary Bushallow 37 Syracuse Track Club 28:08.9
17 OW-9 Lynn Kubeja 22 Genesee Valley Harriers 28:19.9
18 OM-37 Karen Simmonds-Brady 34 Simmonds Bee 28:22.6
19 MW-4 Susan Ballard 44 Checkers AC 28:31.4
20 OW-10 Jean Ann Dymott 30 Greater Buffalo TC 28:34.9
21 OW-11 Valerie Cross 27 Finger Lakes Runners Club 28:41.1
22 OW-12 Carrie Wert 30 Greater Buffalo TC 29:03.4
23 MW-5 Kim Snedden 41 Finger Lakes Runners Club 29:16.1
24 OW-13 Alycia Gailey 24 Finger Lakes Runners Club 29:20.2
25 VW-2 Belinda O'Brien 56 Genesee Valley Harriers 29:41.0
26 OW-14 Carolyn Corgel 50 Greater Buffalo TC 29:45.6
27 VW-3 Patti Ford 52 Syracuse Track Club 29:51.2
28 VW-4 Zsofia Franck 55 Finger Lakes Runners Club 29:51.5
29 OW-15 Darlene Schweikert 46 Greater Buffalo TC 30:12.1
30 OW-16 Cristina Kinz 22 Genesee Valley Harriers 30:19.5
31 OW-17 Rebecca Robbins 27 Syracuse Track Club 30:20.0
32 MW-6 Catherine Meyer 41 Checkers AC 30:26.0
33 VW-5 Marilyn Zygo 51 Genesee Valley Harriers 30:37.4
34 OW-18 Eileen Becker 22 Syracuse Track Club 31:06.7
35 Natalie Punt 25 Checkers AC 31:12.8
36 OW-19 Marie White 48 Genesee Valley Harriers 31:19.9
37 VW-6 Michelle Marino 55 Finger Lakes Runners Club 31:33.0
38 OW-20 Jessica Walden 22 Finger Lakes Runners Club 31:43.3
39 VW-7 Carol Dodge 51 Syracuse Track Club 31:49.0
40 MW-7 Melissa Smith 43 Finger Lakes Runners Club 31:56.9
41 OW-21 Christine Klein 44 Genesee Valley Harriers 32:03.0
42 OW-22 Debbie Cirillo 37 Syracuse Track Club 32:10.3
43 MW-8 Peggy Eck 47 Finger Lakes Runners Club 32:29.8
44 MW-9 Joanie Hays 43 Checkers AC 32:42.0
45 VW-8 Jeanne Herrick 57 Genesee Valley Harriers 33:02.0
46 VW-9 Karen Kryder 52 Genesee Valley Harriers 33:13.1
47 VW-10 Karla Eisch 52 Finger Lakes Runners Club 33:32.0
48 OW-23 Jillian Ossevoort 26 Syracuse Track Club 33:48.4
49 VW-11 Martha Roberts 51 Finger Lakes Runners Club 34:49.2
50 Jan McCullough 49 Fleet Feet Rochester 34:55.7
51 Eileen Weinpress 54 Fleet Feet Rochester 35:02.4
52 OW-24 Mary Magoffin 43 Greater Buffalo TC 35:08.7
53 VW-12 Lennie Tucker 70 Syracuse Track Club 38:09.1
54 OW-25 Anne Austin Syracuse Track Club 39:32.0
55 VW-13 Ann Mullen 61 Syracuse Track Club 41:00.4
56 VW-14 Carolyn Sterritt 58 Syracuse Track Club 42:52.2
57 Deborah McGowan 51 Syracuse Track Club 42:52.5
58 OW-26 Anna Deitcher 9 Finger Lakes Runners Club 43:31.0
WOMEN'S TEAM SCORES
Open Women Points Scorers Displace
1 Genesee Valley Harriers 25 1-2-6-7-9 16-19-21
2 Greater Buffalo Track Club 54 3-10-12-14-15 24
3 Syracuse Track Club 70 5-8-17-18-22 23-25
4 Finger Lakes Runners Club 74 4-11-13-20-26
Masters Women Points Scorers Displace
1 Checkers AC/Buffalo 15 2-3-4-6 9
2 Finger Lakes Runners Club 21 1-5-7-8
Veteran Women Points Scorers Displace
1 Finger Lakes Runners Club 11 1-4-6 10-11
2 Genesee Valley Harriers 15 2-5-8 9
3 Syracuse Track Club 22 3-7-12 13-14
MEN'S RESULTS
1 OM-1 William Hoyne 26 Fleet Feet Syracuse 21:16.5
2 OM-2 Scott Shaw 27 Syracuse Track Club 21:31.0
3 OM-3 Mike Melfi 32 Fleet Feet Syracuse 21:48.0
4 OM-4 Derek Powers 33 Syracuse Track Club 22:01.2
5 OM-5 Todd Halbig 32 Fleet Feet Syracuse 22:09.7
6 OM-6 Andrew Foxenberg 24 Syracuse Track Club 22:12.4
7 OM-7 Chad Byler 25 Genesee Valley Harriers 22:18.7
8 OM-8 Juan Martinez 30 Fleet Feet Syracuse 22:28.3
9 MM-1 Earl Steinbrecher 44 High Noon AC I 22:29.1
10 OM-9 Randy Hadzor 22 Fleet Feet Syracuse 22:30.4
11 MM-2 Alan Evans 45 High Noon AC I 22:31.2
12 MM-3 Carl Johnston 43 Genesee Valley Harriers 22:34.4
13 OM-10 Andy Crawford 26 Genesee Valley Harriers 22:39.6
14 OM-11 Chip O'Hara 27 Syracuse Track Club 22:44.6
15 OM-12 Joseph Campagna 23 Syracuse Track Club 22:47.0
16 OM-13 George Young 27 Junkyard Dogs 22:50.7
17 OM-14 Brad DePoint 26 Junkyard Dogs 23:01.7
18 MM-4 Jim Derick 43 High Noon AC I 23:06.1
19 OM-15 Jamie Simmonds 33 Simmonds Bee 23:08.0
20 OM-16 Matt Oberst 27 Junkyard Dogs 23:08.9
21 OM-17 Phil Panebianco 23 Junkyard Dogs 23:29.0
22 OM-18 Matt Werder 24 Fleet Feet Syracuse 23:36.9
23 MM-5 John Van Kerkhove 46 Genesee Valley Harriers 23:39.0
24 OM-19 Seth Tucker 22 High Noon Ac/Ithaca 23:41.2
25 OM-20 Scott Jones 26 Junkyard Dogs 23:45.3
26 VM-1 Jim Robinson 54 Genesee Valley Harriers 23:47.5
27 OM-21 Ben Gray 27 High Noon Ac/Ithaca 23:50.2
28 MM-6 Ed Lindo 47 Genesee Valley Harriers 24:00.0
29 Brian Lee 35 Ithaca 24:02.3
30 OM-22 Ron Hughes 38 Genesee Valley Harriers 24:02.8
31 MM-7 Casey Carlstrom 49 High Noon AC I 24:07.6
32 VM-2 Mark Rybinski 53 Genesee Valley Harriers 24:11.2
33 OM-23 Jay Hubisz 29 High Noon Ac/Ithaca 24:12.1
34 MM-8 Adam Engst 40 High Noon AC II 24:17.5
35 MM-9 Joe Mora 47 Syracuse Track Club 24:21.3
36 MM-10 Scott Bickham 42 High Noon AC I 24:24.3
37 VM-3 Gary Radford 51 Genesee Valley Harriers 24:28.0
38 MM-11 James Waldron 47 Checkers AC 24:32.4
39 VM-4 Bruce Roebal 52 High Noon Ac/Ithaca 24:36.9
40 OM-24 Tim Reetz 32 Genesee Valley Harriers 24:37.9
41 MM-12 Tim Riccardi 50 Syracuse Track Club 24:40.3
42 VM-5 Dennis Moriarty 51 Fleet Feet Rochester 24:41.5
43 MM-13 Dennis Van Kerkhove 48 Genesee Valley Harriers 24:52.3
44 MM-14 Sid Rhyant 47 Syracuse Track Club 24:55.2
45 VM-6 Charlie Fay 55 High Noon Ac/Ithaca 24:55.9
46 VM-7 Rick Hoebeke 59 High Noon Ac/Ithaca 24:56.6
47 MM-15 Boris Dzikovski 44 High Noon AC II 25:02.4
48 MM-16 Russell Derick 40 Ithaca Enclave 25:05.1
49 OM-25 Dan Fitzgibbons 22 Fleet Feet Syracuse 25:07.9
50 VM-8 Tom Hartshorne 54 High Noon Ac/Ithaca 25:10.0
51 MM-17 Dennis Kinney 48 Genesee Valley Harriers 25:12.8
52 MM-18 Greg Gray 42 Genesee Valley Harriers 25:13.6
53 OM-26 Thomas Meyer 33 High Noon Ac/Ithaca 25:14.4
54 MM-19 Kevin Vanboden 40 Syracuse Track Club 25:15.7
55 MM-20 Keith Scott 46 Genesee Valley Harriers 25:17.4
56 MM-21 Eric Maki 46 Ithaca Enclave 25:19.0
57 Jay Laitenberger 35 Rochester 25:31.0
58 VM-9 Charlie Richter 50 Genesee Valley Harriers 25:32.6
59 OM-27 Michael Insler 25 Genesee Valley Harriers 25:37.9
60 MM-22 Tim Ingall 49 High Noon AC II 25:44.8
61 VM-10 Wayne Mason 51 Syracuse Track Club 25:55.2
62 OM-28 Joel Cisne 26 High Noon Ac/Ithaca 26:05.6
63 Dan Johnson 35 Ithaca 26:08.1
64 VM-11 Brian Dodge 55 Genesee Valley Harriers 26:10.0
65 MM-23 George Hluck 45 High Noon AC II 26:10.4
66 MM-24 David Carroll 45 Checkers AC 26:17.2
67 MM-25 Bob Raymonda 49 Syracuse Track Club 26:23.5
68 OM-29 Mark Raczka 48 Greater Buffalo TC 26:25.9
69 James Roche 48 Fleet Feet Rochester 26:27.0
70 VM-12 Ron Hulslander 52 High Noon Ac/Ithaca 26:29.5
71 VM-13 Frank Goetz 51 Fleet Feet Rochester 26:31.4
72 VM-14 Jeffrey Juran 52 High Noon Ac/Ithaca 26:36.4
73 MM-26 David Peterson 60 Checkers AC 26:38.3
74 OM-30 Ken Hammond 23 Fleet Feet Syracuse 26:38.9
75 VM-15 John Austin 50 Syracuse Track Club 26:39.5
76 VM-16 Bob Hamilton 52 Genesee Valley Harriers 26:40.0
77 VM-17 Tim McMullen 55 Genesee Valley Harriers 26:43.1
78 MM-27 Gerritt Van Loon 47 High Noon AC II 26:50.2
79 OM-31 Matthew Dore 33 Greater Buffalo TC 26:51.0
80 VM-18 Ron Blackmore 55 Genesee Valley Harriers 26:52.0
81 MM-28 Jim Figler 44 Checkers AC 26:53.3
82 OM-32 Dave Sardo 44 Greater Buffalo TC 27:01.4
83 MM-29 Steve Van Kerkhove 45 Genesee Valley Harriers 27:09.4
84 MM-30 David Spillman 44 Checkers AC 27:21.2
85 VM-19 Dave Bowen 56 Genesee Valley Harriers 27:26.1
86 Brent Williams 33 Tonawanda 27:28.1
87 SV-1 Thomas Lamme 61 Genesee Valley Harriers 27:34.2
88 MM-31 Dave Miller 48 Syracuse Track Club 27:42.2
89 Kevin Nelson 43 Triple Cities Running Club 27:42.9
90 Bruce Palmer 50 Rome 27:45.9
91 OM-33 Wayne Crandall 45 Genesee Valley Harriers 27:53.2
92 SV-2 Eddie Cope 60 High Noon Ac/Ithaca 27:58.2
93 OM-34 Brian McElroy 46 Greater Buffalo TC 27:58.8
94 MM-32 Chris Connelly 51 Checkers AC 27:59.5
95 OM-35 Jim Whelan 54 Greater Buffalo TC 28:09.6
96 VM-20 Craig McGowan 51 Syracuse Track Club 28:10.4
97 OM-36 Pavel Doubrovine 35 Genesee Valley Harriers 28:10.9
98 Andrew Jordan 55 Finger Lakes Runners Club 28:13.8
99 VM-21 Joe Kent 50 Fleet Feet Rochester 28:15.5
100 VM-22 Bruce Wilkins 55 Genesee Valley Harriers 28:19.1
101 VM-23 Carl Franck 55 High Noon Ac/Ithaca 28:21.1
102 SV-3 John Saylor 61 High Noon Ac/Ithaca 28:23.4
103 VM-24 Jorge Ramirez 54 High Noon Ac/Ithaca 28:24.6
104 VM-25 Al Vasbinder 50 Fleet Feet Rochester 28:25.8
105 VM-26 Mike McCullough 51 Fleet Feet Rochester 28:30.9
106 OM-38 Derek Simmonds 37 Simmonds Bee 28:44.8
107 SV-4 Jim Miner 60 High Noon Ac/Ithaca 28:57.4
108 VM-27 Ralph Merzbach 55 Genesee Valley Harriers 29:08.6
109 SV-5 Roger Howe 60 Genesee Valley Harriers 29:17.3
110 VM-28 Jim Davis 53 Genesee Valley Harriers 29:18.7
111 VM-29 Mike Weinpress 53 Fleet Feet Rochester 29:36.3
112 VM-30 Larry Zygo 58 Genesee Valley Harriers 29:37.7
113 MM-33 William Kirchbaum 40 Syracuse Track Club 29:45.1
114 SV-6 Herb Engman 63 High Noon Ac/Ithaca 29:47.3
115 VM-31 Al Weaver 55 Syracuse Track Club 29:50.6
116 MM-34 Greg Lavis 53 Checkers AC 30:00.6
117 SV-7 Terry Habecker 60 High Noon Ac/Ithaca 30:04.1
118 David Lee 30 Whitehall, PA 30:18.0
119 SV-8 Carl Grimm 69 Genesee Valley Harriers 30:35.5
120 VM-32 Mitch Moore 54 Genesee Valley Harriers 30:41.8
121 Douglas DeWeaver 51 Newark 30:57.8
122 Pete Leonard 65 Fleet Feet Rochester 31:57.8
123 VM-33 Lou Katz 56 Fleet Feet Rochester 31:59.7
124 OM-39 Matt Robbins Syracuse Track Club 32:23.5
125 VM-34 Chris Read 56 Syracuse Track Club 32:32.0
126 VM-35 Chet Josefski 52 Fleet Feet Rochester 32:57.2
127 MM-35 Sam Neal 58 Checkers AC 33:29.5
128 OM-40 Robert Simmonds 58 Simmonds Bee 33:54.4
129 VM-36 David Mullen 51 Syracuse Track Club 33:57.5
130 OM-41 Skip Simmonds 63 Simmonds Bee 36:24.4
131 Ted Sullivan 76 Checkers AC 42:06.4
MEN'S TEAM SCORES
Open Men Points Scorers Displace
1 Fleet Feet Syracuse 26 1-3-5-8-9 18-25-30
2 Syracuse Track Club 35 2-4-6-11-12 39
3 Junk Yard Dogs 80 13-14-16-17-20
4 Genesee Valley Harriers 90 7-10-22-24-27 33-36
5 High Noon AC/Ithaca 117 19-21-23-26-28
6 Greater Buffalo Track Club 161 29-31-32-34-35
7 Simmonds Beer Milers 171 15-37-38-40-41
Masters Men Points Scorers Displace
1 High Noon AC I 23 1-2-4-7-9 16-21
2 Genesee Valley Harriers 44 3-5-6-13-17 18-20-29
3 Syracuse Track Club 80 10-12-14-19-25 31-33
4 High Noon AC/Ithaca II 95 8-15-22-23-27
5 Checkers AC/Buffalo 119 11-24-26-28-30 32-34-35
Veteran Men Points Scorers Displace
1 Genesee Valley Harriers 26 1-2-3-9-11 17-18-19
2 High Noon AC/Ithaca 37 4-6-7-8-12 14-23-24
3 Brooks Fleet Feet/Rochester 90 5-13-21-25-26 29-33-35
4 Syracuse Track Club 110 10-15-20-31-34 36
5 GVH II 123 16-22-27-28-30 32
Super Vet Men Points Scorers Displace
1 High Noon AC/Ithaca 9 2-3-4 6-7
2 Genesee Valley Harriers 14 1-5-8