Upstate NY Cross Country Series 6km Open Race

10/27/2007

Watkins Glen State Park, Watkins Glen, NY

 

Results

 

====================================================================================

    Name                     Age Team                  Avg Mile     Time 

====================================================================================

Results OPEN Women

  1 OW-1 Snyder, Jessica           24 Gen Valley Harr           6:13      23:11   

  2 OW-2 Meyer, Christa            26 Gen Valley Harr           6:22      23:43   

  3 OW-3 Schultz, Elizabeth        27 Greater Buff              6:32      24:21   

  4 OW-4 Aldridge, Katie           33 Gen Valley Harr           6:34      24:29   

  5 OW-5 Bruner, Christina         31 Finger Lakes RC           6:43      25:02   

  6 McKeon, Yvonne            25 Brockport Dist Proj       6:49      25:23

  7 OW-6 Beckhorn, Fern            24 Finger Lakes RC           6:52      25:33   

  8 Connelly, Leann           24 Unattached                6:57      25:55

  9 OW-7 Vales, Jane               35 Gen Valley Harr           7:07      26:31   

 10 OW-8 Geise, Carrie             25 Greater Buff              7:09      26:38   

 11 OW-9 Dymott, Jean Ann          25 Greater Buff              7:11      26:47   

 12 OW-10 Golden, Sherry            29 Finger Lakes RC           7:12      26:48  

 13 OW-11 Walden, Jessica           21 Finger Lakes RC           7:16      27:05  

 14 OW-12 Schmitt, Katie            25 Greater Buff              7:19      27:14  

 15 Bushallow, Mary           36 Syracuse Track Club       7:25      27:36

 16 OW-13 Grover, Karen             37 Finger Lakes RC           7:26      27:43  

 17 OW-14 Reynolds, Christine       37 Finger Lakes RC           7:33      28:07

 18 Binsfield, Michelle       28 Unattached                8:36      32:03

 19 OW-15 Williams, Laura           29 Gen Valley Harr           8:39      32:12  

 20 OW-16 Morrison, Nancy           55 Greater Buff              9:15      34:28  

 21 OW-17 Mai Giron, Michelle   23 Finger Lakes RC           9:41      36:06

 22 OW-18 Morrison, Deborah         48 Greater Buff             10:42      39:52

 

Results OPEN Men

  1 OM-1 Thomas, Quinn             24 Finger Lakes RC           5:22      20:01   

  2 OM-2 Shaw, Scott               26 Syracuse Track Club       5:26      20:14   

  3 OM-3 Golden, Ian               30 Finger Lakes RC           5:34      20:43   

  4 OM-4 Wagner, Garrett           26 Finger Lakes RC           5:38      20:57   

  5 OM-5 Streb, Mark               18 Syracuse Jackalopes       5:43      21:17   

  6 OM-6 McOmber, Gerry            29 Syracuse Track Club       5:46      21:28   

  7 Young, George             26 Junk Yard Dogs            5:48      21:34

  8 OM-7 Crawford, Andy            25 Gen Valley Harr           5:50      21:43   

  9 OM-8 Grasmeyer, Luke           19 Syracuse Jackalopes       5:51      21:48   

 10 OM-9 Hine, Chris               24 Gen Valley Harr           5:53      21:55   

 11 OM-10 Fazzary, John             18 Syracuse Jackalopes       5:53      21:56  

 12 OM-11 Davis, Eric               27 Finger Lakes RC           5:54      22:00  

 13 Friedrich, Richmond       26 Junk Yard Dogs            5:55      22:01

 14 OM-12 Lowe, Nick                19 River Road RC             6:01      22:24  

 15 OM-13 Meeker, Nick              19 River Road RC             6:04      22:34  

 16 OM-14 Lueders, Jon              19 River Road RC             6:05      22:38  

 17 Clements, John            24 Junk Yard Dogs            6:10      22:58

 18 OM-15 Peres, Jonathan           19 Syracuse Jackalopes       6:11      23:01  

 19 OM-16 Vanboden, Kevin           39 Syracuse Track Club       6:12      23:06  

 20 OM-17 Grossman, Jon             18 River Road RC             6:12      23:06  

 21 OM-18 DeRosa, Matt              19 River Road RC             6:13      23:08  

 22 OM-19 Jacobs, Scot              32 Finger Lakes RC           6:14      23:13  

 23 OM-20 Knepley, Paul             21 Syracuse Jackalopes       6:17      23:24  

 24 OM-21 Reetz, Tim                31 Gen Valley Harr           6:17      23:25  

 25 OM-22 Engst, Adam               39 Finger Lakes RC           6:19      23:32

 26 OM-23 Krawczyk, Matthew         21 Syracuse Track Club       6:21      23:40  

 27 Daubert, James            19 Finger Lakes RC           6:30      24:12

 28 OM-24 Hughes, Ron               37 Gen Valley Harr           6:31      24:16  

 29 Dore, Matthew             32 Greater Buff              6:33      24:24

 30 OM-25 Wheeler, Greg             27 Finger Lakes RC           6:34      24:27

 31 OM-26 Dokshin, Fedor            20 Finger Lakes RC           6:36      24:35

 32 OM-27 Krawczyk, Dan             23 Syracuse Track Club       6:39      24:44  

 33 Atlas, Jordan             27 Finger Lakes RC           6:55      25:46

 34 Raczka, Mark              47 Greater Buff              7:01      26:08

 35 OM-28 Laffer, Scott             26 Syracuse Track Club       7:04      26:18

 36 OM-29 Krawczyk, Thomas          24 Syracuse Track Club       7:23      27:29

 37 OM-30 Wilson, Sean              19 Syracuse Track Club       7:38      28:26

 38 OM-31 Reif, Mike                58 Gen Valley Harr           7:41      28:39  

 

Team Scoring

 

Open Women: Pts. Scorers Displace

1 Genesee Valley Harriers 29 1,2,4,7,15

2 Finger Lakes RC 45 5,6,10,11,13 (14,17)

3 Greater Buffalo Track Club 48 3,8,9,12,16 (18)

 

Open Men: Pts. Scorers Displace

1. Finger Lakes RC 38 1,3,4,11,19 (22,25,26)

2. Syracuse Jackalopes 58 5,8,10,15,20

3. River Road Runners 74* 12,13,14,17,18

4. Syracuse Track Club 74 2,6,16,23,27 (28,29,30)

5. Genesee Valley Harriers 92 7,9,21,24,31

 

* awarded 3rd place based on higher finishing 5th man

 

USATF Niagara Association Masters 6K Championships

        Name                        Age Team                             Time

====================================================================================

    1   MM-1  Bischoff, Dave              45  Genesee Valley Harriers         21:12     

    2   MM-2  Steinbrecher, Earl          43  Unattached                      21:47

    3   MM-3  Lindo, Ed                   46  Genesee Valley Harriers         22:12     

    4   VM-1 Robinson, Jim               53  Genesee Valley Harriers         22:16     

    5   MM-4 Carlstrom, Casey            48  High Noon AC                    22:34

    6   VM-2 Rybinski, Mark              52  Genesee Valley Harriers         22:48     

    7   MM-5 Maki, Eric                  46  High Noon AC                    22:58

    8   MM-6 Dzikovski, Boris            43  High Noon AC                    23:02

    9   MM-7 Bickham, Scott              41  High Noon AC

   10   VM-3 Hartshorne, Thomas          53  High Noon AC                    23:11     

   11   VM-4 Radford, Gary               50  Genesee Valley Harriers         23:18     

   12   MM-8  Van Kerkhove, John          45  Genesee Valley Harriers         23:21     

   13   VM-5 Kodya, Mike                 53  Syracuse Track Club             23:29

   14   VM-6 Hoebeke, Rick               58  High Noon AC                    23:38

   15   MM-9 Rhyant, Sid                 46  Syracuse Track Club             23:38     

   16   VM-7 Hylas, John                 50  Finger Lakes RC                 23:40

   17   MM-10 Riccardi, Tim               49  Syracuse Track Club             23:44     

   18   MM-11 Ingall, Tim                 48  High Noon AC                    23:45

   19   VM-8 McMullen, Tim               54  Genesee Valley Harriers         23:45     

   20   MM-12 Gray, Greg                  41  Genesee Valley Harriers         23:50

   21   VM-9 Roebal, Bruce               51  High Noon AC                    23:54     

   22   VM-10 Fay, Charlie                54  High Noon AC                    23:56     

   23   MM-13 Scott, Keith           45  Genesee Valley Harriers         24:08     

   24   MM-14 DiBattista, Marty           48  Syracuse Track Club             24:16     

   25   MM-15  Van Kerkhove, Dennis        47  Genesee Valley Harriers         24:27     

   26   VM-11 Juran, Jeff                 51  High Noon AC                    24:32     

   27   VM-12 Blackmore, Ron              54  Genesee Valley Harriers         24:57     

   28   MW-1 Sharp, Gillian              46  Finger Lakes RC                 25:08

   29   MM-16 Chely, James                51  High Noon AC                    25:18    

   30   MM-17  Benotti, Mark               43  Genesee Valley Harriers         25:21

   31   VM-13 Ramirez, Jorge              53  High Noon AC                    25:22

   32   VM-14 Hamilton, Bob               51  Genesee Valley Harriers         25:23

   33   VM-15 Cummins, Brian              52  High Noon AC                    25:27

   34   VM-16 Hughes, Don                 50 Syracuse Track Club             25:35      

   35   SV-1 Lamme, Thomas               60  Genesee Valley Harriers         25:41

   36   MM-18 Consler, Marc               44  Genesee Valley Harriers         25:45

   37   MM-19 Bright, Jim                 49  Syracuse Track Club             25:53    

   38   VM-17 Bowen, Dave                 55  Genesee Valley Harriers         26:09

   39   MM-20 Miller, Dave                47  Syracuse Track Club             26:16

   40   VM-18 Blake, David                58  Genesee Valley Harriers         26:34

   41   SV-2 Saylor, John                60  High Noon AC                    26:47     

   42   VW-1 Smith-Hanna, Carolyn        56  Genesee Valley Harriers         26:56

   43   SV-3 Engman, Herb                62  High Noon AC                    27:04     

   44   MM-21 O'Connor, Pat               47  Syracuse Track Club             27:10

   45   Ferrimani, Jay              48  Genesee Valley Harriers         27:15

   46   VM-19 Weaver, Al                  54  Syracuse Track Club             27:39

   47   VM-20 Moore, Mitch                53  Genesee Valley Harriers         27:46

   48   VM-21 Muhlnickel, Tony            54  Syracuse Track Club             27:49

   49     Quinlisk, Dan               50  Alternative TC                  27:52

   50   VM-22 Davis, Jim                  52  Genesee Valley Harriers         27:55

   51   VM-23 Cowburn, Rick               52  Syracuse Track Club             27:57

   52   MW-2 Franck, Zsophia             54  Finger Lakes RC                 28:03

   53   SV-4 Huddle, Jr, Bob             60  High Noon AC                    28:09     

   54   MW-3 Snedden, Kimberly           40  Finger Lakes RC                 28:24

   55   MW-4 Tily, Lorrie                46  Finger Lakes RC                 28:25

   56     Smarsh, Paul                48  Alternative TC                  28:33

   57   VM-24 Smith, Jerry                64  Syracuse Track Club             28:41

   58   SV-5 Zeserson, Ken               60  High Noon AC                    28:48     

   59   MW-5 Eck, Peggy                  45  Finger Lakes RC                 28:51

   60   VM-25 Zygo, Larry                 57  Genesee Valley Harriers         28:54

   61     Neal, Sam                   57  Checkers AC                     28:57

   62   MW-6 May, Brenda                 42  Finger Lakes RC                 29:01

   63   Miner, James                58  High Noon AC                    29:13

   64   VM-26 Rybinski, Richard           55  Syracuse Track Club             29:23

   65   VW-2 Moore, Sharon               53  Genesee Valley Harriers         29:27

   66   MW-7 Yanai, Ruth                 49  Syracuse Track Club             29:36

   67   SV-6 Kern, Robert                64  High Noon AC                    29:40     

   68   SV-7 Glinsky, Jim                61  Genesee Valley Harriers         29:49

   69     Zygo, Marilyn               50  Genesee Valley Harriers         30:02

   70   MW-8 McCarthy, Lisa              43  Syracuse Track Club             30:16

   71     Matthews, Tim               55  Alternative TC                  30:27

   72   VM-27 Lavner, Bruce               53  Genesee Valley Harriers         30:48

   73   SV-8 Sek, Dave                   65  Genesee Valley Harriers         30:59

   74   Halesbsky, Steve            52  Unattached                      31:04

   75   VW-3 Herrick, Jeanne             56  Genesee Valley Harriers         31:06

   76   VM-28 Reif, Mike                  58  Genesee Valley Harriers         31:11

   77     Fickbohm, Jill              47  Finger Lakes RC                 32:12

   78   VM-29 Read, Chris                 55  Syracuse Track Club             32:21

   79   MW-9 McAndrew, Eileen            42  Syracuse Track Club             32:40

   80   SV-9 Volk, Bob                   63  Genesee Valley Harriers         32:50

   81     Josephson, Ralph            61  Finger Lakes RC                 33:32

   82     Reynolds, Joseph            63  High Noon AC                    34:56

   83   MW-10 Speicher, Mary Ellen        50  Syracuse Track Club             35:38

   84     Streb, Kenneth              50  Unattached                      36:10

   85    Sullivan, Ted               75  Checkers AC                     36:42

86 White, Marie 44 Genessee Valley Harriers 38:30

 

Team Scoring

 

Masters Women: Pts. Scorers Displace

1. Finger Lakes RC 10 1,2,3,4 (5,6)

2. Syracuse Track Club 34 7,8,9,10

Veteran Women Pts. Scorers Displace

1. Genesee Valley Harriers 6 1,2,3

 

Masters Men: Pts. Scorers Displace

1. High Noon AC/Ithaca 24 2,4,5,6,7 (11,16)

2. Genesee valley Harriers 37 1,3,8,12,13 (15,17,18)

3. Syracuse Track Club 72 9,10,14,19,20 (21)

Veteran Men: Pts. Scorers Displace

1. Genesee Valley Harriers 27 1,2,4,8,12 (14,17)

2 High Noon AC 35 3,6,7,9,10 (11,13,15)

3 Syracuse Track Club 84 5,16,19,21,23 (24,26,29)

4. GVH II 111 18,20,22,25,27 (28)

 

Super Vet Men: Pts. Scorers Displace

1 High Noon AC/Ithaca 9 2,3,4 (5,6)

2. Genesee Valley Harriers 16 1,7,8 (9)