1995 UPSTATE NEW YORK CROSS COUNTRY SERIES
Niagara Association Championships
held in conjunction with 1995 US Masters 10k XC Championships
Sunday, October 15 @ Finger Lakes Community College, Canandaigua
WOMEN'S 5000 METER RACE
1 Stacy prey Barkstrom New Balance 18:34.2
2 1 Loren Mooney High Noon AC 18:53.3
3 2 Brenda Kemp High Noon AC 20:36.3
4 3 Noreen Verdoliva Syracuse Chargers 20:41.2
5 4 Kim Snedden High Noon AC 20:51.4
6 5 Sandy Gregorich High Noon AC 20:51.7
7 6 Karen Soehner Cats 21:05.7
8 7 Lorrie Marnell High Noon AC 21:16.3
9 8 Marilyn Brandt Syracuse Chargers 21:21.2
10 9 Julie Hilson High Noon AC 21:43.8
11 Beth DeCiantis Valenti Sports RT 21:52.5
12 10 Kathy Iacume Syracuse Chargers 23:36.2
TEAM RESULTS
OPEN WOMEN: Points Scorers Displace
1 High Noon AC 19 1,2,4,5, 7 (9)
Syracuse Chargers inc. 3,8,10
Cats AC inc. 6
MEN'S 8000 METER RACE
1 1 Kevin Collins Syracuse Chargers 26:06.6
(New course record)
2 2 John Trowse Syracuse Chargers 26:28.7
3 3 Pat Cauley Slugs 26:41.4
4 4 Dave Hawes Cats AC 26:46.3
5 5 Jim Dunlop Slugs 26:52.7
6 Derek White Clarence TC 27:06.4
7 6 Andy Robyler Slugs 27:15.5
8 7 Mark Gaffney Auburn Patruno 27:21.2
9 8 Mark Schneider Auburn Patruno 27:22.1
10 9 Jim Derick Slugs 27:31.3
11 Alan Evans Beaver Dams 27:36.9
12 10 Eric Anish Auburn Patruno 27:44.5
13 11 Jay Frisillo Syracuse Chargers 27:49.9
14 12 Casey Carlstrom High Noon AC 27:56.1
15 Marcus Gage Rochester 27:56.5
16 13 Dan Peck High Noon AC 27:59.1
17 14 Dan Rohnke Auburn Patruno 28:01.8
18 Kevin Van Boden Syracuse TC 28:03.3
19 15 Allen Mead Auburn Patruno 28:04.0
20 16 Tom Warth Cats AC 28:07.5
21 17 Skip Strobel Slugs 28:08.3
22 18 Dave Bischoff Mud Lite 28:11.6
23 19 Andrew Flood High Noon AC 28:27.5
24 20 Mike Hallinan Slugs 28:37.0
25 21 Kevin Wall Syracuse Chargers 28:37.5
26 22 Paul Greene Syracuse Chargers 28:52.5
27 23 Jeff Rumbaugh Cats AC 28:09.0
28 24 Scott Roberts High Noon AC 29:16.0
29 25 Russ Derick Slugs 29:59.0
30 Dave Lambert Corning 30:01.0
31 Fred Kitzrow Delmar 30:03.3
32 26 Frank Goetz Mud Lite 30:09.6
33 27 Vinny Hogan Alternative TC 30:10.2
34 28 Steve Limperis Mud Lite 30:18.6
35 29 Steve McMahon Auburn Patruno 30:19.4
36 30 Matt Caton Alternative TC 30:20.4
37 31 Bruce Kemp Auburn Patruno 30:37.2
38 Bruce Beesely Rochester 30:49.1
39 32 Joe Simpson High Noon AC 31:08.8
40 Gabor Bethlendy Rochester 31:22.2
41 33 Paul Smarsh Alternative TC 31:55.2
42 34 Tony Farraro Alternative TC 32:00.6
43 John Lamie Fulton 32:39.4
44 35 Mark Powell Syracuse Chargers 32:55.2
45 Dan Schiesel South Kent, CT 33:03.1
46 36 Bob Kulwicki Mud Lite 33:28.9
47 37 John Melville Mud Lite 34:12.5
48 John Greer Cayuga 34:16.7
49 Dick Telarico Henrietta 34:36.3
50 James Maxson Lock Haven, PA 35:00.6
51 38 Jim Malley Alternative TC 35:27.5
52 Lem Linder Corning 35:42.1
53 William Pow Penfield no time
TEAM RESULTS
OPEN MEN: Points Scorers Displace
1 Slugs 40 3,5,6,9,17 (20,25)
2 Auburn Patruno 54 7,8,10,14,15 (29,31)
3 Syracuse Chargers 57 1,2,11,21,22 (35)
4 High Noon AC 100 12,13,19,24,32
5 Mud Lite 145 18,26,28,36,37
6 Alternative TC 162 27,30,33,34,38
Cats AC inc. 4,16,23
MASTERS SCORING FOR UPSTATE NY XC SERIES
The following series runners competed in the US Masters 10k XC Championships.
Only those who competed in either of the first 2 series races (Akron & Geneseo) were eligible to score series points
Top 10 Masters & Top 5 Veterans score
Upstate
MEN Series place
1 1 Rick Hoebeke High Noon AC 34:40:00 M-1
2 Doug Burdick Weedsport 35:23:00 M-2
3 2 Dave Alessi Blade Runners 36:22:00 M-3
4 Brian Dodge Syracuse Chargers 36:29:00 M-4
5 3 Bill McMullen Blade Runners 36:54:00 M-5
6 4 Paul Persia Blade Runners 37:26:00 M-6
7 5 Herb Engman High Noon AC 37:57:00 V-1
8 6 Tom Knapp High Noon AC 38:19:00 M-7
9 7 John Whitman High Noon AC 38:28:00 M-8
10 8 Jim Bisogni High Noon AC 39:08:00 V-2
11 9 Tom Gabruk Cats AC 39:48:00 M-9
12 10 Dave Blake Blade Runners 40:02:00 M-10
13 11 Tom Carr Cats AC 40:12:00 V-3
14 Dale Ladd Clifton Springs 40:53:00 M-11
15 Joe Spencer Alternative TC 41:18:00 M-12
16 12 Tom Ryan Blade Runners 41:19:00 M-13
17 13 Joe Reynolds High Noon AC 42:37:00 V-4
18 14 Don Solarek Cats AC 42:43:00 V-5
19 15 Paul Hiscutt Blade Runners 43:59:00 M-14
20 16 Bill Kehoe Cats AC 45:21:00 V-6
21 17 Tim Matthews Cats AC 46:21:00 M-15
22 18 Dick Jarrett Cats AC 58:40:00 V-7
WOMEN
1 Sue Gardiner Syracuse Chargers 51:05:00 M-1
2 Deb Stokes High Noon AC 51:08:00 M-2
3 Lenie Tucker Syracuse Chargers 52:13:00 M-3
Adjusted MASTERS MEN TEAM SCORING--Upstate NY XC Series
POINTS SCORERS DISPLACE
1 High Noon AC 27 1,5,6,7,8 13
2 Blade Runners 31 2,3,4,10,12 15
3 Cats AC 67 9,11,14,16,17 18