1995 UPSTATE NEW YORK CROSS COUNTRY SERIES
Saturday, September 23 @ SUNY Geneseo, Geneseo, NY
5000 meters
1 OM-1 Pat Cauley, 28 Slugs 16:38.7
2 OM-2 Dave Hawes, 33 Cats AC 16:39.7
3 OM-3 Mark Gaffney, 28 Auburn Patruno 16:48.6
4 OM-4 Mark Schneder, 24 Auburn Patruno 16:57.7
5 Derek White, 23 Clarence TC 17:01.9
6 Trevor White, 22 Clarence TC 17:05.8
7 OM-5 Dan Peck, 29 High Noon AC 17;12.7
8 OM-6 Fred Harris, 32 Auburn Patruno 17:17.0
9 OM-7 Andrew Flood, 31 High Noon AC 17:18.9
10 OM-8 Mike Hallinan, 33 Slugs 17:23.3
11 OM-9 Jim Oberst, 32 Cats AC 17:24.3
12 OM-10 Allen Mead, 28 Auburn Patruno 17:26.0
13 OM-11 Dan Rohnke, 30 Auburn Patruno 17:30.7
14 OM-12 Tom Warth, 31 Cats AC 17:33.4
15 OM-13 Carl Johnston, 30 Cats AC 17:38.8
16 OM-14 Skip Strobel, 24 Slugs 17:47.1
17 OM-15 Steve Wirkus, 24 High Noon AC 17:51.3
18 OM-16 Dave Bischoff, 33 Mud Lite 17:53.0
19 OM-17 Doug Friman, 20 High Noon AC 17:53.5
20 OM-18 Casey Carlstrom, 36 High Noon AC 18:01.3
21 OM-19 Jeff Rumbaugh, 24 Cats AC 18:04.3
22 OM-20 Doug Burdick, 41 Auburn Patruno 18:04.5
23 OM-21 Doug Bachman, 25 Auburn Patruno 18:08.5
24 OM-22 Dave O'Leary, 35 Mud Lite 18:16.7
25 Bruce Kemp, 24 Auburn Patruno 18:20.2
26 OM-23 Ted Thull, 34 Mud Lite 18:22.9
27 Kevin Van Boden, 27 Syracuse TC 18:24.2
28 OM-24 Joe Simpson, 27 High Noon AC 18:25.1
29 OM-25 John Furgele, 27 Cats AC 18:27.1
30 OM-26 Roger Hawks, 28 Auburn Patruno 18:27.6
31 OM-27 Scott Peiser, 27 Mud Lite 18:34.1
32 Lynn Bucholz, 35 Waterloo 18:38.2
33 OM-28 Vinny Hogan, 35 Alternative TC 18:41.1
34 Brian Dodge, 42 Syr. Chargers 18:43.8
35 OM-29 Frank Goetz, 38 Mud Lite 18:46.2
36 MM-1 Dave Alessi, 42 Blade Runners 18:47.7
37 Roger Janezic, 31 Mud Lite 18:49.7
38 MM-2 Bill McMullen, 42 Blade Runners 18:51.8
39 OM-30 Mike Lyons, 32 Mud Lite 18:52.8
40 Steve McMahon, 30 Auburn Patruno 18:55.0
41 Bill Zucconi, 22 Geneseo 18:59.5
42 OM-31 Jonathan Brand, 22 High Noon AC 19:02.1
43 John Malach, 25 Newark 19:03.1
44 MM-3 Paul Persia, 44 Blade Runners 19:08.4
45 OM-32 Matt Caton, 32 Alternative TC 19:13.5
46 MM-4 Herb Engman, 50 High Noon AC 19:20.7
47 MM-5 Tom Knapp, 41 High Noon AC 19:22.8
48 OM-33 Lem Linder, 27 Slugs 19:31.6
49 OW-1 Loren Mooney, 23 High Noon AC 19:36.7
50 Dan Goodwin, 27 Brockport 19:42.6
51 MM-6 Jim Bisogni, 50 High Noon AC 19:47.3
52 OM-34 Paul Smarsh, 36 Alternative TC 19:51.0
53 MM-7 John Whitman, 41 High Noon AC 19:53.8
54 MM-8 Tom Carr, 50 Cats AC 19:57.7
55 OM-35 Jeff Becker, 32 Slugs 19:58.7
56 MM-9 John Hoffman, 43 High Noon AC 20:06.4
57 OM-36 Augie Calabrese, 41 Mud Lite 20:08.1
58 MM-10 Dave Blake, 45 Blade Runners 20:08.4
59 MM-11 Tom Gabruk, 41 Cats AC 20:11.8
60 OW-2 Brenda Kemp, 24 High Noon AC 20:30.8
61 OM-37 Terry Robbins, 26 Alternative TC 20:31.4
62 MM-12 Paul Hiscutt, 42 Blade Runners 20:52.7
63 OM-38 Jim Blease, 38 Mud Lite 20:55.9
64 Bob Kulwicki, 46 Mud Lite 21:03.8
65 OM-39 Joe Spencer, 40 Alternative TC 21:05.8
66 OW-3 Lorrie Marnell, 34 High Noon AC 21:07.0
67 MM-13 Don Solarek, 54 Cats AC 21:08.6
68 John Greer, 41 Cayuga 21:09.8
69 MM-14 Tom Ryan, 46 Blade Runners 21;16.9
70 OM-40 Jim Malley, 34 Alternative TC 21:20.3
71 OW-4 Sandy Gregorich, 32 High Noon AC 21:21.7
72 OM-41 Dan Yeager, 32 Slugs 21:24.3
73 MM-15 Joe Reynolds, 50 High Noon AC 21:26.8
74 MM-16 Joe Dabes, 56 High Noon AC 21:29.7
75 Richie Merriam, 12 Rochester 22:03.4
76 OM-42 Dan Quinlisk, 38 Alternative TC 22:06.4
77 MM-17 Tim Matthews, 43 Cats AC 22:22.4
78 Ed Daubert, 28 Brockport 23:03.8
79 OW-5 Julie Hilson, 24 High Noon AC 23:23.3
80 Leo Austin, 30 Cats AC 23:58.0
81 MM-18 Bill Kehoe, 54 Cats AC 23:59.0
82 MM-19 Dick Jarrett, 59 Cats AC 24:38.0
83 Michelle Parady, 24 Rochester 25:08.1
84 OW-6 Deb Stokes, 43 High Noon AC 25:43.3
85 OW-7 Sue Gardiner, 53 Syr. Chargers 26:26.8
86 OW-8 Lenie Tucker, 57 Syr. Chargers 27:08.1
87 Richard Merriam, 40 Rochester 28:09.1
88 Kevin Callanan, 37 Mumford 28;13.0
89 Jim Dunlop, Sr., 52 Grand Island 31:00.2
TEAM RESULTS
OPEN MEN: Points Scorers Displace
1 Auburn Patruno 34 3,4,6,10,11 (20,21,26)
2 Cats AC 55 2,9,12,13,19 (25)
3 High Noon AC 62 5,7,15,17,18 (24,31)
4 Slugs 91 1,8,14,33,35 (41)
5 Mud Lite 117 16,22,23,27,29 (30,36,38)
6 Alternative TC 170 28,32,34,37,39 (40,42)
MASTERS MEN Points Scorers Displace
1 Blade Runers 28 1,2,3,10,12 (14)
2 High Noon AC 31 4,5,6,7,9 (15,16)
3 Cats AC 67 8,11,13,17,18 (19)
OPEN WOMEN: Points Scorers Displace
1 High Noon AC 15 1,2,3,4,5 (6)
Syracuse Chargers inc. 7,8