1994 UPSTATE NEW YORK CROSS COUNTRY SERIES
Sponsored by Willopus T-Shirts and Hogans Hideaway Restaurant
Sunday, October 16 @ Finger Lakes Community College, Canandaigua
Held in conjuction with 1994 US Masters 10k Cross Country Championships
Open 5000 meter race
1 Kevin Collins, 23 Cicero 15:38.6
2 OM-1 Mark Gaffney, 27 Auburn-Patruno 15;44.1
3 OM-2 Andrew Flood, 30 High Noon AC 15:52.1
4 OM-3 Dave Hawes, 32 Cats AC 15:54.6
5 OM-4 Scott Roberts, 27 High Noon AC 16:04.5
6 Alan Evans, 31 Beaver Dams 16:05.8
7 OM-5 Fred Harris, 31 Auburn-Patruno 16:09.1
8 Mike Platt, 32 Rochester 16:19.2
9 OM-6 Carl Johnston, 29 Cats AC 16:21.2
10 OM-7 Roger Hawks, 27 Auburn-Patruno 16:24.9
11 OM-8 Cam Dauler, 22 High Noon AC 16:29.4
12 OM-9 Dan Rohnke, 29 Auburn-Patruno 16:30.7
13 OM-10 Joe Simpson, 26 High Noon AC 16:31.3
14 OM-11 Jason Porter, 24 Syracuse Chargers 16:35.2
15 OM-12 Tim Ryan, 28 Syracuse Chargers 16:38.6
16 OM-13 Dan Peck, 28 High Noon AC 16:40.3
17 OM-14 Dave Bischoff, 32 Mud Lite 16:41.3
18 OM-15 Greg MacGowan, 27 High Noon AC 16:42.5
19 OM-16 Nathan Sacco, 23 Cats AC 16:43.0
20 OM-17 Paul Greene, 22 Syracuse Chargers 16:47.3
21 OM-18 Mark Schneider, 23 Auburn-Patruno 16:51.3
22 OM-19 Kevin Van Boden, 26 Syracuse TC 16:54.4
23 Murray Chesno, 23 Rochester 17:02.7
24 Fred Robbins, 40 Stouffville, Ont. 17:07.6
25 OM-20 Rick Schopinsky, 28 Alternative TC 17:08.7
26 OM-21 Matt Flinders, 24 Syracuse Chargers 17:11.4
27 OM-22 Allen Mead, 27 Auburn-Patruno 17:16.4
28 OM-23 Steve Limperis, 28 Mud Lite 17:21.2
29 OM-24 Scott Peiser, 26 Mud Lite 17:22.2
30 John Fazzary, 30 Watkins Glen 17:23.4
31 OM-25 Ted Thull, 33 Mud Lite 17:24.3
32 OM-26 Frank Goetz, 37 Mud Lite 17:29.1
33 OM-27 Mark Donnelly, 32 Syracuse TC 17:36.3
34 OM-28 Ron Nelson, 38 Oswego River Runners 17:46.5
35 OM-29 John Lamie, 27 Oswego River Runners 17:51.2
36 OM-30 Chris Mansfield, 25 High Noon AC 17:55.2
37 Vinny Hogan, 34 Corfu 18:07.3
38 OW-1 Loren Mooney, 22 High Noon AC 18:13.9
39 OM-31 Bob Nessell, 32 Oswego River Runners 18:14.2
40 OM-32 John Woods, 38 Oswego River Runners 18:21.7
41 OM-33 Steve McMahon, 29 Auburn-Patruno 18:25.0
42 OM-34 Beth DeCiantis, 32 Hale's Racing Team 18:30.1
43 OM-35 Matt Caton, 31 Alternative TC 18:30.7
44 Tim Perry, 26 High Noon AC 18:35.5
45 OW-2 Beth Drees, 27 High Noon AC 18:38.0
46 OM-36 Jim Malley, 33 Alternative TC 18:39.9
47 OM-37 Dave Peters, 34 Mud Lite 18:43.3
48 OM-38 Paul Smarsh, 35 Alternative TC 18:44.4
49 Don Densmore, 39 Seneca Falls 18:54.5
50 Dennis Crane, 46 Chattanooga, TN 18:56.9
51 Cal Loomis, 55 Campbell 18:59.5
52 OM-39 Mike Valleriano, 35 Mud Lite 19:08.3
53 OM-40 Mike Stamboly, 37 Syracuse TC 19:11.0
54 Dave Bowen, 42 Port Byron 19:22.8
55 OM-41 Joe Spencer, 39 Alternative TC 19:29.2
56 PM-42 Terry Robbins, 25 Cats AC 19:33.7
57 OW-3 Betsy Kneale, 29 Syracuse Chargers 19:35.8
58 OM-43 James Miner, 46 Syracuse Chargers 19:45.9
59 Winston Guy, 30 Williamson 19:49.1
60 OW-4 Sandy Gregorich, 31 High Noon AC 19:53.2
61 OM-44 Dan Yeager, 31 Oswego River Runners 20:01.2
62 OW-5 Patti Ford, 38 Syracuse Chargers 20:03.4
63 OW-6 Lori Marnell, 33 High Noon AC 20:13.4
64 OW-7 Julie Hilson, 23 High Noon AC 20:40.7
65 John Coons, 56 Canandaigua 20:49.1
66 OW-8 Noreen Verdoliva, 33 Syracuse Chargers 20:52.1
67 OW-9 Stephanie DiGirolamo, 26 Syracuse Chargers 20:58.8
68 OM-45 Mark Powell, 31 Syracuse Chargers 21:04.5
69 OW-10 Karen Soehner, 35 Cats AC 21:21.6
70 Laura Feller, 15 Carthage 21:39.0
71 OW-11 Marilyn Brandt, 34 Syracuse Chargers 22:16.5
72 Peter Morris, 43 Canandaigua 22:46.9
73 Jay Kunzler, 41 Canandaigua 22:56.8
74 OW-12 Jane O'Donnell, 38 Cats AC 23:20.9
75 Dave Gordon, 47 Pittsford 23:39.5
76 Carol Semone, 34 Canandaigua 23:45.3
77 Tony Johnson, 34 Rochester 24:03.9
78 Carl Klapp, 42 Penn Yan 24:07.2
79 Steve Fielding, 47 Rochester 27:53.6
80 David Coons, 57 Penfield
81 William Pow, 65 Penfield
82 Sheila Ranalli, 47 Hamilton, ONT
83 Bob Ranalli, 48 Hamilton, ONT
TEAM RESULTS
OPEN MEN: Points Scorers Displace
1 High Noon AC 37 2,4,8,10,13 (15,30,35)
2 Auburn Patruno RT 40 1,5,7,9,18 (22,33)
3 Syracuse Chargers 104 11,12,17,21,43 (45)
4 Mud Lite 112 14,23,24,25,26 (37,39)
5 Oswego River Runners 164 28,29,31,32,44
6 Alternative TC 169 20,34,36,38,41
Cats AC inc. 3,6,16,42
Syracuse TC inc. 19,27,40
OPEN WOMEN: Points Scorers Displace
1 High Noon AC 20 1,2,4,6,7
2 Syracuse Chargers 36 3,5,8,9,11
Cats AC inc. 10,12.
MASTERS SCORING FOR UPSTATE NY XC SERIES
The following series runners competed in the US Masters 10k XC Championships.
Only those who competed in either of the first 2 series races (LeMoyne & Newark) were eligible to score series points
Top 10 Masters & Top 5 Veterans score
Upstate
MEN Series place
1 1 Rick Hoebeke High Noon AC 34:17:00 M-1
2 2 Joe Contario Cats AC 34:53:00 M-2
3 3 Ron Blackmore Syracuse Chargers 35:16:00 M-3
4 Brian Dodge Oswego River Runners 35:36:00 M-4
5 4 Jim Mattingly Syracuse TC 35:40:00
6 5 Bill McMullen Blade Runners 35:43:00 M-5
7 6 Ray Kneer Syracuse Chargers 36:01:00 V-1
8 Roger Messenger Hilton 36:05:00 M-6
9 7 Fran Verdoliva Syracuse Chargers 36:06:00 M-7
10 8 Larry Reyes Syracuse Chargers 36:11:00
11 9 Jerry Smith Syracuse Chargers 36:17:00
12 10 Joe Chimino Blade Runners 36:19:00 M-8
13 11 Reinhold Wotowa High Noon AC 36:22:00 M-9
14 12 Tom Lamme Cats AC 36:26:00 M-10
15 13 Jim Boyle Cats AC 36:36:00
16 14 Jim May Cats AC 36:43:00
17 15 John Walsh Blade Runners 37:13:00
18 16 Derck Frechette Cats AC 37:25:00
19 17 Tom carr Cats AC 37:51:00
20 18 Mike Watson High Noon AC 37:53:00
21 19 Jay Gsell Blade Runners 38:14:00
22 20 Terry McConnell Syracuse Chargers 38:40:00
23 21 Terry Lee Blade Runners 38:42:00
24 22 Joe Abernethy Cats AC 38:48:00
25 23 Ed Frisillo Syracuse Chargers 38:50:00
26 24 Sam Graceffo Syracuse Chargers 38:52:00
27 25 Dick Croteau High Noon AC 38:53:00
28 26 Steve Gehrig Syracuse TC 38:56:00
29 27 Vince Colgan Syracuse Chargers 39:04:00
30 28 Carl Grimm Cats AC 39:16:00
31 29 Dave Blake Blade Runners 39:50:00
32 Don Solarek Cats AC 40:32:00 V-2
33 30 Don Farley High Noon AC 40:50:00 V-3
34 31 Joe Reynolds High Noon AC 42:28:00 V-4
35 Bill Kehoe Cats AC 44:27:00 V-5
36 Dick Jarrett Cats AC 46:15:00
37 32 Bruce Laidlaw Syracuse TC 48:28:00
WOMEN
1 Kathy Brown Cats AC 43:00:00 M-1
2 Kathy Collins Syracuse Chargers 48:49:00 M-2
3 Jane Iaculli Honeoye Falls 54:28:00 M-3
Adjusted MASTERS MEN TEAM SCORING--Upstate NY XC Series
POINTS SCORERS DISPLACE
1 Syracuse Chargers 44 3,6,7,8,20 (23,24,27)
2 Cats AC 57 2,12,13,14,16 (17,22,28)
3 Blade Runners 70 5,10,15,19,21 (29)
4 High Noon AC 85 1,11,18,25,30 (31)
Syracuse TC inc. 4,9,26,32.